امروز که این مقاله را مینویسم سکه بهار آزادی از ۴۷۰۰ هزار تومان و دلار از ۱۷۰۰۰ تومان عبور کرده است ،‌ بسیاری از کسب و کار ها دچار اختلالات بزرگی شده اند ، برخی از صاحبان مشاغل کوچک مثل فروشگاه ها توان پرداخت اجاره بهای ماهیانه را ندارند ، فروشندگان کالاهای با درجه اهمیت کمتر برای مردم ، با کاهش فروش مواجه شده اند و به علت عدم واردات کالا ، واردکنندگان فروش بسیار پایینی دارند و بسیاری از شرکت ها نیز تعدیل نیرو کرده اند ، اما ایده پردازان در این شرایط چه کرده است ؟

 • استخدام ۳ نیروی جدید در این ماه
 • افزایش حدودا ۱۰ تا ۳۰ درصدی در حقوق ها
 • عدم تعدیل نیروی انسانی
 • برگزاری جلسه مدیریت مالی برای پرسنل
 • کنترل هزینه های شرکت
 • عدم کاهش یا افزایش بودجه مارکتینگ
 • استفاده از قانون ۱۰-۵-۸
 • گرفتن سالن فوتبال برای آقایان (هفته ای یک روز) و ورزشی متناسب برای خانم ها
 • روحیه دادن به پرسنل و اعلام اینکه قصد هیچ گونه تعدیل نیرویی نداریم
 • حرکت در جهت فروش دلاری محصولات که تا به نتیجه رسیدن این موضوع حداقل ۱۸ تا ۲۴ ماه زمان نیاز است

 

ما هم مثل خیلی از کسب و کارها در بحران اقتصادی قرارداریم ، اما با رعایت تمام تکنیک های بالا سعی داریم تا این شرایط بحرانی را با موفقیت پشت سر بگذاریم ،‌ من بخشی از زمان روزانه ام را به مطالعه و بررسی اینکه در شرایط بحرانی باید چه کارهایی انجام دهیم اختصاص می دهم و به تکنیک ۱۰-۵-۸ خیلی اهمیت داده ام و در حال کار کردن روی این تکنیک هستم .

در تکنیک ۱۰-۵-۸ ما در ایده پردازان سعی میکنیم به جای ۱۰ نیرو ، ۵ نیرو داشته باشیم و به این ۵ نیرو حقوق ۸ نیرو را بدهیم ، در این حالت ۲۰ درصد (معادل ۲ نفر از ۱۰ نفر) به نفع شرکت و ۳۰ درصد (معادل ۳ نفر از ۱۰ نفر) به نفع پرسنل خواهد بود .

برای اینکار استخدام های غیرضروری را کنار گذاشته ایم ،‌ مثل نیروی آبدارچی ،‌ مدیر برای بخش هایی که الان خیلی ضرورت نداشت ، کارشناس برای بخش هایی که می توانیم از فریلنسرها استفاده کنیم و فرم هایی را به پرسنل دادیم که اگر حقوق شما را به میزان X ریال افزایش دهیم چه کارهایی برای افزایش راندمان به جز کارهایی که هم اکنون انجام میدهید ، می توانید انجام دهید ؟
پس از بررسی این فرم ها با مدیران هر بخش ، حقوق پرسنل را به میزان حدودی ۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش میدهیم ، اما در صورت انجام تعهدات جدیدی که پرسنل داده اند و در قالب پاداش ، این افزایش را خواهیم داشت .

من شک ندارم که در دل هر بحرانی فرصت هایی نهفته است و عبور از این بحران ها از ما انسان های قوی تر می سازد ، ما این بحران ها را دوست نداریم و از این بابت خوشحال نیستیم ، اما میدانیم که پس از این بحران ، کسانی رهبر بازار خواهند بود که در این دوران دوام آورده باشند .

با آرزوی موفقیت برای ایران و ایرانی هایی که در این روزهای سخت ،‌ بیش از پیش تلاش می کنند و دست از تلاش برنمی دارند .

7 دیدگاه در “قانون ۱۰-۵-۸ به جای تعدیل نیرو”

 1. سینا گفت:

  استراتژی جالبی بود.
  منبع الهامتون برای این ایده رو اگر استوری کنید ممنونتون میشم

  1. سپاس از توجهتان ، منبع خاصی ندارد و سالها تجربه کاری و مطالعه در حوزه کسب و کار من را در این شرایط به این نتایج رسانده است .

 2. سروش گفت:

  افرین بسیار عالی

 3. مهدی راشدین گفت:

  باید تحسین کنم افکارتون رو از اینکه در اوج بحران به جای منفی بافی و ناامیدی و … شروع به یافتن و اجرا کردن راهکار جدید میکنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

⧏ مطالب دیگری که میتوان مطالعه کرد ⧐

 • صحبت های حاشیه ای
  حاشیه ها قاتل موفقیت
  من یکی از عوامل مهم در موفقیت را دوری از حاشیه ها میدانم !این حاشیه ها قاتل موفقیت هستند ، توجه به حاشیه ها انرژی و توان شما را میگیرند و شما را از هدف دور می کنند .من به چه چیزهایی حاشیه می گویم ؟در یک عبارت ساده می توان گفت حاشیه آن چیزی است که ما را از رسیدن به هدف منحرف یا دور می کند .صحبت های...
 • معجزه سپاسگزاری از خداوند
   خدا را سپاس برای عزیزانمخدا را سپاس برای دوستانمخدا را سپاس برای سلامتی امخدا را سپاس برای حال خوب منخدا را سپاس برای آرامشمخدا را سپاس برای داشتن خدای خوبمخدا را سپاس برای اینکه می توانم درآمد کسب کنمخدا را سپاس برای ایرانی بودنمخدا را سپاس برای اینکه می توانم با خدا سخن بگویمخدا را سپاس برای اینکه امروز هم از خواب بیدار شدم و این زندگی ادامه داردخدا...
 • مثبت گوش كن و مثبت باش
  ضميرناخودآگاه خود را چگونه عادت داده ايد ؟شاد يا غمگين ؟شما مي توانيد ضمير ناخودآگاه خود را تربيت كنيد و به آن جملات منفي و غمگين تزريق كنيد و يا آنرا مثبت و شاد تربيت كنيد .وقتي شما مصنوعي ميخنديد با توجه به اينكه عضلات صورت شما به حالت خنده تغيير شكل مي دهند و اين فرمان را مغز شما ميدهد ، قطعا در ضمير ناخودآگاه شما تاثير گذار...
mr_kh_new_slider_right
وحید خسروی
MR_Khosravi_Quest_Base
MR-Khosravi_Seminar_Neshane
Mr-Shambayati
Neshane_IPE_members
mr_sefidi_mr_baghaei
mr-tehrani_mr-nazari
mr_rabeiei

تمامی حقوق برای مهندس وحید خسروی محفوظ می باشد