امروز که این مقاله را مینویسم سکه بهار آزادی از ۴۷۰۰ هزار تومان و دلار از ۱۷۰۰۰ تومان عبور کرده است ،‌ بسیاری از کسب و کار ها دچار اختلالات بزرگی شده اند ، برخی از صاحبان مشاغل کوچک مثل فروشگاه ها توان پرداخت اجاره بهای ماهیانه را ندارند ، فروشندگان کالاهای با درجه اهمیت کمتر برای مردم ، با کاهش فروش مواجه شده اند و به علت عدم واردات کالا ، واردکنندگان فروش بسیار پایینی دارند و بسیاری از شرکت ها نیز تعدیل نیرو کرده اند ، اما ایده پردازان در این شرایط چه کرده است ؟

 • استخدام ۳ نیروی جدید در این ماه
 • افزایش حدودا ۱۰ تا ۳۰ درصدی در حقوق ها
 • عدم تعدیل نیروی انسانی
 • برگزاری جلسه مدیریت مالی برای پرسنل
 • کنترل هزینه های شرکت
 • عدم کاهش یا افزایش بودجه مارکتینگ
 • استفاده از قانون ۱۰-۵-۸
 • گرفتن سالن فوتبال برای آقایان (هفته ای یک روز) و ورزشی متناسب برای خانم ها
 • روحیه دادن به پرسنل و اعلام اینکه قصد هیچ گونه تعدیل نیرویی نداریم
 • حرکت در جهت فروش دلاری محصولات که تا به نتیجه رسیدن این موضوع حداقل ۱۸ تا ۲۴ ماه زمان نیاز است

 

ما هم مثل خیلی از کسب و کارها در بحران اقتصادی قرارداریم ، اما با رعایت تمام تکنیک های بالا سعی داریم تا این شرایط بحرانی را با موفقیت پشت سر بگذاریم ،‌ من بخشی از زمان روزانه ام را به مطالعه و بررسی اینکه در شرایط بحرانی باید چه کارهایی انجام دهیم اختصاص می دهم و به تکنیک ۱۰-۵-۸ خیلی اهمیت داده ام و در حال کار کردن روی این تکنیک هستم .

در تکنیک ۱۰-۵-۸ ما در ایده پردازان سعی میکنیم به جای ۱۰ نیرو ، ۵ نیرو داشته باشیم و به این ۵ نیرو حقوق ۸ نیرو را بدهیم ، در این حالت ۲۰ درصد (معادل ۲ نفر از ۱۰ نفر) به نفع شرکت و ۳۰ درصد (معادل ۳ نفر از ۱۰ نفر) به نفع پرسنل خواهد بود .

برای اینکار استخدام های غیرضروری را کنار گذاشته ایم ،‌ مثل نیروی آبدارچی ،‌ مدیر برای بخش هایی که الان خیلی ضرورت نداشت ، کارشناس برای بخش هایی که می توانیم از فریلنسرها استفاده کنیم و فرم هایی را به پرسنل دادیم که اگر حقوق شما را به میزان X ریال افزایش دهیم چه کارهایی برای افزایش راندمان به جز کارهایی که هم اکنون انجام میدهید ، می توانید انجام دهید ؟
پس از بررسی این فرم ها با مدیران هر بخش ، حقوق پرسنل را به میزان حدودی ۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش میدهیم ، اما در صورت انجام تعهدات جدیدی که پرسنل داده اند و در قالب پاداش ، این افزایش را خواهیم داشت .

من شک ندارم که در دل هر بحرانی فرصت هایی نهفته است و عبور از این بحران ها از ما انسان های قوی تر می سازد ، ما این بحران ها را دوست نداریم و از این بابت خوشحال نیستیم ، اما میدانیم که پس از این بحران ، کسانی رهبر بازار خواهند بود که در این دوران دوام آورده باشند .

با آرزوی موفقیت برای ایران و ایرانی هایی که در این روزهای سخت ،‌ بیش از پیش تلاش می کنند و دست از تلاش برنمی دارند .

7 دیدگاه در “قانون ۱۰-۵-۸ به جای تعدیل نیرو”

 1. سینا گفت:

  استراتژی جالبی بود.
  منبع الهامتون برای این ایده رو اگر استوری کنید ممنونتون میشم

  1. سپاس از توجهتان ، منبع خاصی ندارد و سالها تجربه کاری و مطالعه در حوزه کسب و کار من را در این شرایط به این نتایج رسانده است .

 2. سروش گفت:

  افرین بسیار عالی

 3. مهدی راشدین گفت:

  باید تحسین کنم افکارتون رو از اینکه در اوج بحران به جای منفی بافی و ناامیدی و … شروع به یافتن و اجرا کردن راهکار جدید میکنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

⧏ مطالب دیگری که میتوان مطالعه کرد ⧐

 • قوانین پولدارها و سایر افراد
  دو مدل قوانین مالی در دنیا داریم :1- قوانین مالی افراد پولدار2- قوانین سایر افرادقوانین افراد پولدار بسیار زیاد با قوانین سایر افراد متفاوت می باشد ،‌ مثلا افراد پولدار بدهی را همیشه بد نمیدانند ، این در حالی است که سایر افراد بدهی را چیز بسیار بدی می دادند .فرض کنید که پولداری سهامدار شرکت بزرگی است ،‌ اگر شرکت مذکور چند نفر از کارمندان را (به دلیلی صحیح)...
 • +باش :::::: +Be
  مدتی بود که دنبال شعاری زیبا با قابلیت عملی بودن برای سایت Vkh.ir بودم ، اما طبق معمول همیشه ایده ها ناگهانی می آیند و اگر بهشون توجه نکنیم ناگهانی هم می روند ، امروز به طور ناگهانی این شعار به ذهنم رسید .:: مثبت باش ::.چرا و چگونه مثبت باشیم ؟اصلا مثبت بودن خوب است یا بد ؟قطعا در زندگی ما انسان ها اتفاقاتی رخ می دهد که ما...
 • آكواريوم اتاق من
  امروز ميخوام در رابطه با آكواريوم اتاق خودم توضيحاتي بدم ، قطعا اين آكواريوم براي من فقط جنبه تزئيناتي نداره و به جز حس آرامش نگاه كردن به ماهي ها و آب ،  درسهاي بسيار زيادي ازش ميگيرم ، كه در اين مطلب به برخي نكات اشاره مي كنم :من وقتي كه ماهي هاي آكواريوم رو خريداري مي كنم و به آكواريوم انتقال ميدم ، مشاهده مي كنم كه...
mr_kh_new_slider_right
وحید خسروی
MR_Khosravi_Quest_Base
MR-Khosravi_Seminar_Neshane
Mr-Shambayati
Neshane_IPE_members
mr_sefidi_mr_baghaei
mr-tehrani_mr-nazari
mr_rabeiei

تمامی حقوق برای مهندس وحید خسروی محفوظ می باشد