تکرار بی مورد

با “تکرار” عادت کنیم که “تکرارهای بی مورد” نداشته باشیم .

احتمالا شما هم مثل من با موارد زیادی برخورد کرده اید که افراد تکرارهای بی مورد انجام می دهند ، سعی می کنم کمی واضح تر توضیح دهم :

مثلا دو نفر متاسفانه با هم دعوا می کنند و دعوا تمام می شود ، بعد از آن اطرافیان شروع می کنند به بیان موضوع دعوا و توضیح دادن دعوایی که رخ داده است ، انقدر این توضیحات را تکرار می کنند ، تا موضوع دوباره از سر گرفته می شود .

مثالی دیگر : مشکلی رخ داده است که به سادگی قابل حل است ، مثلا فرض کنید من تشنه هستم و می گویم تشنه هستم ، یکی از دوستان به من میگه که میخوای برات آب بیارم ، منم میگم نه ممنون، خودم میرم میخورم ، بعد دوباره چند دقیقه بعد میگم چقدر تشنه ام هست ! دوباره چند دقیقه دیگر می گویم که چقدر تشنه هستم ! وای چقدر هوا گرمه ، من خیلی تشنه هستم !!! احتمالا با این مدل افراد برخورد داشته اید ، “تکرار” برای این افراد ابزاری است برای غر زدن !!!

نوع دیگری از تکرار که باعث آزرده خاطر کردن افراد می شود : مثلا یک نفر با ماشین تصادف بدی می کند و ماشین شخص آسیبی جدی می بیند و خیلی ناراحت هست و اطرافیان شروع می کنند در جمع های مختلف درباره این واقعه صحبت کردن و بارها در حضور یا در صورت عدم حضور شخص ، این موضوع را “تکرار” می کنند تا حدی که باعث آرزده خاطر کردن بیشتر شخص تصادف کرده می شوند .

سوالات تکراری بی مورد !!! مثلا چی شد که مُرد ؟ صد نفر این سوال را از اطرافیان و بستگان متوفی می پرسند ! در صورتی که حتی اگر با روانشناسان نیز صحبت کنید تعریف شرح واقعه با توجه به شرایط ممکن است مفید یا مضر باشد ، یا خیلی سوال های بی مورد تکراری که در طول روز از شما پرسیده می شود و وقت شما را میگیرند .

اگر هرروز کارهایی را که روز قبل انجام داده اید ، انجام دهید ، در حال “تکرار بی مورد” هستید و قطعا همانجایی خواهید بود که دیروز بوده اید .

البته کلا تکرار چیز بدی نیست و در بسیاری از موارد می تواند مفید واقع شود ، مثلا اگر شما بیست الی سی روز ، هر روز صبح به ورزش صبحگاهی بروید ، این موضوع برای شما تبدیل به عادت می شود و بسیار هم مفید خواهد بود ، یا مثلا اگر معنی یک لغت انگلیسی را در ذهن خود تکرار کنید به ضمیرناخودآگاه شما منتقل می شود و بسیار مفید خواهد بود ، پس باید دقت بیشتری روی تکرارها داشته باشیم و با “تکرار” عادت کنیم که “تکرارهای بی مورد” که وقت ما و اطرافیان را میگیرند ، نداشته باشیم .

author : Vahid Khosravi

7 دیدگاه در “دردسرهای تکرار بی مورد…”

 1. ما انسان ها همیشه رفتارها ، اخلاق ها و عادات خوب و بدی داریم که به خاطر همین تکرار کردن زیادشون در ما به وجود اومدن ، چه خوبه که رفتارها و کارهای بدمون رو تکرار نکنیم ، در عوض سعی کنیم عادات صحیح رو در خودمون شکل بدیم .
  مقاله مفیدی بود و موضوع مهمی رو برای من یادآور شد .
  ممنون .

  1. بابت مطالعه مقالات متشکرم و خوشحالم که مقاله مورد توجه شما قرار گرفته است .

 2. حسین گفت:

  تکرار خوبه.
  اما کار اشتباه رو نباید تکرار کرد

  1. ممنون که وقت میگذارید مطالب سایت رو مطالعه می کنید و دیدگاههای خوب خودتون را هم با دیگران در میان می گذارید.

 3. حسین احترامی گفت:

  با سلام
  چون اصولا ما انسانها دچار فراموشی میشوییم تکرار برایمان لازم است خصوصا در اخلاقیات که حتما باید
  برایمان تکرار شود تا ملکه ذهنمان گردد در رابطه با نقاط قوت ونکات مثبت تکرار لازم وخوب است

  1. سلام
   ممنون از مطالعه مطلب و وقت ارزشمندتان که برای مطالعه صرف می کنید .
   از تاکیدتان بر پیامی که این مطلب داشت از شما متشکرم .
   شاد و مثبت باشید

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

⧏ مطالب دیگری که میتوان مطالعه کرد ⧐

 • رهبري يا رياست شركت
  رهبري يا رياست به زبان ساده
  زمان مورد نياز براي مطالعه اين مطلب : حداكثر 2 دقيقه حتما مطالب بسيار زيادي را خوانده يا ديده ايد در اين رابطه كه شركت خود را رهبري كنيد و رياست را كنار بگذاريد ، اما درك اين موضوع همچنان ممكن است كه برايتان شفاف نباشد ، در اين مطلب قصد دارم كه به بيان بسيار ساده اي رهبري را برايتان شرح دهم :فرض كنيد كه شما فرمانده يك لشگر...
 • چرا بعضي كسب و كارها موفق تر هستند ؟
  آيا تا به حال فكر كرده ايد كه چرا بعضي برندها یا کسب و کارها بسيار موفق تر هستند ؟قطعا پاسخ به اين سوال بسيار طولاني است و دلايل بسيار عمده اي مي تواند داشته باشد ،‌ اما در اين مطلب مي خواهم به يك دليل بسيار مهم اشاره كنم :توجه به جزئياتتوجه به جزئيات يكي يا بعضی اوقات تنها دليلي است كه باعث مي شود كه برخي بنگاه...
 • رابطه قشنگ مشکلات با زندگی
  همه ما انسان های زنده ، مشکل داریم ، مشکل همانند شکست ، نتیجه حرکت است نه سکون ، حتی سکون هم برای ما مشکل ایجاد می کند ، اما شکست ایجاد نمی کند ، ما انسان ها همواره با مشکلات زیادی در زندگی روبرو می شویم و باید تمامی تلاش خود را برای حل مشکلات داشته باشیم .بسیارند افرادی که در برابر مشکلات از آنها فرار می کنند یا...
pic1-right
pic2-right
pic3-right
pic1-center
pic5-center
pic4-center
pic3-center
pic2-center
pic1-left
pic2-left
pic3-left
pic4-left
pic5-left

تمامی حقوق برای مهندس وحید خسروی محفوظ می باشد