تکرار بی مورد

با “تکرار” عادت کنیم که “تکرارهای بی مورد” نداشته باشیم .

احتمالا شما هم مثل من با موارد زیادی برخورد کرده اید که افراد تکرارهای بی مورد انجام می دهند ، سعی می کنم کمی واضح تر توضیح دهم :

مثلا دو نفر متاسفانه با هم دعوا می کنند و دعوا تمام می شود ، بعد از آن اطرافیان شروع می کنند به بیان موضوع دعوا و توضیح دادن دعوایی که رخ داده است ، انقدر این توضیحات را تکرار می کنند ، تا موضوع دوباره از سر گرفته می شود .

مثالی دیگر : مشکلی رخ داده است که به سادگی قابل حل است ، مثلا فرض کنید من تشنه هستم و می گویم تشنه هستم ، یکی از دوستان به من میگه که میخوای برات آب بیارم ، منم میگم نه ممنون، خودم میرم میخورم ، بعد دوباره چند دقیقه بعد میگم چقدر تشنه ام هست ! دوباره چند دقیقه دیگر می گویم که چقدر تشنه هستم ! وای چقدر هوا گرمه ، من خیلی تشنه هستم !!! احتمالا با این مدل افراد برخورد داشته اید ، “تکرار” برای این افراد ابزاری است برای غر زدن !!!

نوع دیگری از تکرار که باعث آزرده خاطر کردن افراد می شود : مثلا یک نفر با ماشین تصادف بدی می کند و ماشین شخص آسیبی جدی می بیند و خیلی ناراحت هست و اطرافیان شروع می کنند در جمع های مختلف درباره این واقعه صحبت کردن و بارها در حضور یا در صورت عدم حضور شخص ، این موضوع را “تکرار” می کنند تا حدی که باعث آرزده خاطر کردن بیشتر شخص تصادف کرده می شوند .

سوالات تکراری بی مورد !!! مثلا چی شد که مُرد ؟ صد نفر این سوال را از اطرافیان و بستگان متوفی می پرسند ! در صورتی که حتی اگر با روانشناسان نیز صحبت کنید تعریف شرح واقعه با توجه به شرایط ممکن است مفید یا مضر باشد ، یا خیلی سوال های بی مورد تکراری که در طول روز از شما پرسیده می شود و وقت شما را میگیرند .

اگر هرروز کارهایی را که روز قبل انجام داده اید ، انجام دهید ، در حال “تکرار بی مورد” هستید و قطعا همانجایی خواهید بود که دیروز بوده اید .

البته کلا تکرار چیز بدی نیست و در بسیاری از موارد می تواند مفید واقع شود ، مثلا اگر شما بیست الی سی روز ، هر روز صبح به ورزش صبحگاهی بروید ، این موضوع برای شما تبدیل به عادت می شود و بسیار هم مفید خواهد بود ، یا مثلا اگر معنی یک لغت انگلیسی را در ذهن خود تکرار کنید به ضمیرناخودآگاه شما منتقل می شود و بسیار مفید خواهد بود ، پس باید دقت بیشتری روی تکرارها داشته باشیم و با “تکرار” عادت کنیم که “تکرارهای بی مورد” که وقت ما و اطرافیان را میگیرند ، نداشته باشیم .

author : Vahid Khosravi

7 دیدگاه در “دردسرهای تکرار بی مورد…”

 1. ما انسان ها همیشه رفتارها ، اخلاق ها و عادات خوب و بدی داریم که به خاطر همین تکرار کردن زیادشون در ما به وجود اومدن ، چه خوبه که رفتارها و کارهای بدمون رو تکرار نکنیم ، در عوض سعی کنیم عادات صحیح رو در خودمون شکل بدیم .
  مقاله مفیدی بود و موضوع مهمی رو برای من یادآور شد .
  ممنون .

  1. بابت مطالعه مقالات متشکرم و خوشحالم که مقاله مورد توجه شما قرار گرفته است .

 2. حسین گفت:

  تکرار خوبه.
  اما کار اشتباه رو نباید تکرار کرد

  1. ممنون که وقت میگذارید مطالب سایت رو مطالعه می کنید و دیدگاههای خوب خودتون را هم با دیگران در میان می گذارید.

 3. حسین احترامی گفت:

  با سلام
  چون اصولا ما انسانها دچار فراموشی میشوییم تکرار برایمان لازم است خصوصا در اخلاقیات که حتما باید
  برایمان تکرار شود تا ملکه ذهنمان گردد در رابطه با نقاط قوت ونکات مثبت تکرار لازم وخوب است

  1. سلام
   ممنون از مطالعه مطلب و وقت ارزشمندتان که برای مطالعه صرف می کنید .
   از تاکیدتان بر پیامی که این مطلب داشت از شما متشکرم .
   شاد و مثبت باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

⧏ مطالب دیگری که میتوان مطالعه کرد ⧐

 • تلرانس یا tolerance
  احتمالا این کلمه را در زبان فارسی و در صحبت های محاوره ای شنیده اید ، در این مقاله میخواهم به مفهوم این کلمه بپردازیم و ببینیم آیا واقعا تلرانس در کشورمان داریم و میزان این تلرانس را باید چه میزان در نظر بگیریم ؟ معنی لغوی tolerance : انحراف مجاز در اندازه یا بعُد تعیین شده یا تحملاین کلمه بیشتر در فرهنگ لغات ساختمانی کاربرد دارد ، اما در حالت...
 • کارهای نیمه تمام !!!
   کارهای نیمه تمام خود را تمام کنید ، بعد از آن کار جدیدی را آغاز نمایید . امروز یک جمله برای خودم نوشتم : کارهای نیمه تمام اگر تمام نشوند ، تمام وقت تورا خواهند گرفت .فرض کنید که کلی کار نیمه تمام دارید که عقب هم افتاده اند ، طبق لیست زیر : مرتب کردن انباری خانه انجام کارهای مربوط به شرکت که در ماه پیش باید انجام می شدند مذاکره با شرکتی...
 • شانس در خونه ما رو نمیزنه
  امیدوارم که از آن دسته افرادی نباشید که شانس در خانه شما را نمی زند !اما افراد زیادی هستند که دلیل عدم موفقیت خود را این می دادند که شانس در خونشون رو نمی زنه یا به عبارتی دلیل موفقیت دیگران را اینگونه می بینند که شانس در خونشون رو میزنه ! شخصی رو فرض کنید که از خدا میخواد که خدایا من رو در قرعه کشی بانک برنده کن...
mr_kh_new_slider_right
وحید خسروی
MR_Khosravi_Quest_Base
MR-Khosravi_Seminar_Neshane
Mr-Shambayati
Neshane_IPE_members
mr_sefidi_mr_baghaei
mr-tehrani_mr-nazari
mr_rabeiei

تمامی حقوق برای مهندس وحید خسروی محفوظ می باشد