-->

working

اخراج …

چقدر این کلمه دارای استرس است ؟!

اخراج می تواند مانند یک فنر باشد که شما را از کنار سایر همکاران به بالا پرتاب کند …

خیلی وقت ها ما آدم ها فکر می کنیم که اخراج آخر راه است ،‌ اما من در طول چند سال مدیریت بیش از ۷۰ نفر تا به امروز ،‌ یافته ام که اخراج آخرین راه و آخر راه نیست .

من معمولا از کلمه اخراج استفاده نمی کنم و تمام سعی خود را بر این می گذارم که با همکارانی که در شرکت هم سوی رویکرد و اهداف شرکت نیستند ، قطع همکاری کنم تا اخراجشان کنم .

همیشه بر این نکته تاکید دارم که اگر نیرویی به درد شما نمی خورد و در راستای اهداف شرکت حرکت نمی کند ، در وهله اول مقصر خود ما (مدیران) هستیم ، زیرا او اشتباهی استخدام نشده است ، بلکه ما او را اشتباهی استخدام کرده ایم ، بنابراین باید دقت داشته باشیم که در پروسه استخدام توجه بیشتری به نیروی مورد نظر داشته باشیم تا کار به قطع همکاری نکشد .

البته ، همیشه اشتباهاتی حتی از باتجربه ترین مدیران نیز سر می زند و یا نیروهایی هستند که چندین سال به طول عالی کار می کنند ولی از یک دوره ای به بعد در راستای اهداف شرکت حرکت نمی کنند ،‌به نظر من ابتدا باید ریشه یابی کرد که مشکل کار از کجاست ؟ سوء مدیریت ؟ عدم رغبت پرسنل به کار ؟ عدم وجود انگیزه کاری ؟ ندادن حق و حقوق قانونی به پرسنل ؟ مشکلات خارج از محیط کاری و …

به نظر من اولین قانون مدیریت گذشت است ،‌ یک مدیر باید این قابلیت را داشته باشد که خیلی چیزهایی را که در طول روز می بیند نادیده بگیرید یا وانمود کند که ندیدم !

به مدیران امروزی پیشنهاد می کنم که مثبت باش (+Be)

باید مثبت باشیم ، مثبت فکر کنیم و برای حل مشکلات مثبت حرکت کنیم ، در مقوله اخراج یا قطع همکاری حتما این نکات را در نظر بگیرید :

نیرویی که استخدام کرده بودید و الان دارید اخراجش می کنید را خودتان یا مدیران قبلی استخدام کرده اند پس این شخص اگر به درد شما نمی خورد ، باید تلاش کنید تا به درد شما بخورد

نیرویی که وقت اخراجش فرا رسیده است ، اخراجش را به تعویق نیندازید ، تا شرکت را از مسیر صحیح خارج تر نکرده است اخراجش کنید .

در هنگام اخراج فعل گذشته استفاده کنید ، مثلا بگویید به دلیل تاخیرهای بیش از حد شما ناچار به قطع همکاری با شما شدیم ، نه اینکه بگوید ناچار به قطع همکاری با شما هستیم ، اگر فعل حال یا آینده استفاده کنید ، کارمند را امیدوار به ادامه همکاری می کنید و این موضوع اصلا خوب نیست .

اگر نیرویی را اخراج کردید تا حد معقولی به او حقوق اضافه تر بدهید ، زیرا تا کار پیدا کند حداقل نیاز به ۱۰ تا ۱۵ روز تلاش دارد (اگر نیروی با ارزشی برای سایر شرکت ها باشد)

این موضوع را به پرسنلی که می خواهید اخراج کنید توضیح دهید که شما اینجا به درد ما نمی خورید ولی قطعا می توانید در شرکت و جایگاه دیگری موفق باشید .

اگر نیاز به نامه حسن همکاری داشت ، تا حد امکان نامه ای به او بدهید که ایشان به مدت X سال یا ماه با ما همکاری داشتند و طبق توافق طرفین امکان ادامه همکاری وجود نداشت یا جایگاه شغلی ما مناسب ایشان نبود و …

اخراج آخر راه نیست ، با آرامش کامل و در محلی که سایر همکاران این شخص در جریان قرار نگیرند ، توضیحات قطع همکاری را به پرسنل بدهید .

به نحوی با پرسنل خود قطع همکاری کنید که اگر روزی با وی کاری داشتید ، تلفن شما را پاسخ دهد و از این بابت که چرا در شرکت شما کار کرده است اظهار تاسف نکند .

کلیه حق و حقوق پرسنل را در روز آخر (زمان تسویه حساب) کامل ،‌ طی یک فقره چک در وجه شخص بابت تسویه حساب بدهید و از ایشان رسید قطع همکاری و تسویه حساب بگیرید .

بیمه آخرین ماهی که کار کرده است را نیز بپردازید و سعی نکنید که حقی از ایشان خورده شود ،‌ زیرا اخراج آخر راه نیست .

باید به گونه ای با ایشان قطع همکاری کنید که از بابت اینکه نتوانسته با شما ادامه دهد اظهار تاسف کند ، نه اینکه پشت سر شرکت شما بدگویی کند و از اینکه وقتش را در شرکت شما گذارنده است اظهار تاسف کند .

اگر نزدیک ماه های پایانی سال هستید ، عیدی و سنوات پرسنل را تا آنروز پرداخت نمایید به این دلیل که فکر نکند به خاطر اینکه آخر سال است ،‌شما می خواهید برای ندادن سنوات و عیدی قطع همکاری کنید .

با پرسنل صادق باشید ، واقعیت را با او در میان بگذارید ، حتی اگر برای مشکلات داخلی خودتان ناچار به قطع همکاری شده اید ، موضوع را به ایشان توضیح دهید و از این بابت از وی عذرخواهی کنید و به ایشان این اطمینان را بدهید که اگر روزی توانایی پرداخت حقوق یا راه اندازی مجدد آن بخش را داشته باشید از همکاری مجدد با ایشان خوشحال می شوید .

همیشه سعی در حفظ نیروهای خود داشته باشید ، از حاشیه دوری کنید و تلاش در حل مشکلات داشته باشید تا حاشیه ها بیشتر نشوند ، قطعا جذب و آموزش یک نیروی جدید تا اصلاح نیروی فعلی هزینه بیشتری خواهد داشت .

امنیت شغلی برای پرسنل خود ایجاد کنید و هیچ گاه شخصی را بی دلیل و ناگهانی اخراج نکنید تا امنیت شغلی برای سایرین زیر سئوال نرود .

 

من به عنوان یک مدیر تا به امروز (خرداد ۹۵) بین بیش از  ۷۰ نفری که باهاشون همکاری کرده ام ، در حدود ۵ نفر اخراجی داشته ام و با بقیه همکاران کاملا دو طرفه به این نتیجه رسیده ایم که همکاری در ایده پردازان به نفع هیچ یک از طرفین نیست و اطمینان دارم که سیکل اخراج در شرکت ایده پردازان صحیح انجام شده است و می تواند بهتر هم بشود ، صحت این موضوع نیز از این طریق به من اثبات شد  :

چند وقت پیش متاسفانه یکی از بستگان نزدیک من به ملکوت پیوستند ، در مراسم ختم ، بسیاری از کسانی که با شرکت ما قطع همکاری کردند ، حضور یافتند و بنده نه تنها از بابت همدردی ، بلکه از این بابت که روش قطع همکاری ما در شرکت با این اشخاص کاملا صحیح بوده است خرسند شدم و این موضوع به من عملا ثابت شد که اخراج آخرین راه و آخر راه نیست .

 

اما یک پیشنهاد مهم به کارمندانی دارم که میخواهند موفق باشند :

شغلی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید و در آن جایگاه می توانید موفق شوید ، من همیشه به پرسنل شرکت خودمان می گویم که اگر یک لحظه احساس کردید که این جا برایتان خوشایند نیست و موفق نمی شوید ، معطل نکنید ، وقت خودتان را تلف نکنید ، وقتتان در برابر حقوقی که پایان ماه میگیرید ، فوق العاده با ارزش تر است .

در مقاله ای قطعا به این موضوع خواهم پرداخت که چگونه یک کارمند موفق باشیم .

امیدوارم که روز به روز تعداد اخراجی ها کمتر شود و همگی مثبت تر فکر کنیم  +Be .

 

 

 

6 دیدگاه در “اخراج ، آخرین راه و آخر راه نیست”

 1. حسین گفت:

  استخدام یک تصمیم میلیون دلاریه . اصلا شوخی بر دار نیست. اخراج کردن کار ساده ای هست . کار گیری فرد مهمه

  1. ممنونم از مطالعه مطلب و بیان دیدگاه قشنگتون .

 2. امير گفت:

  نکته ظریفی بود
  ما یه دوستی به عنوان یک کار تکنسینی داشتین
  که سیستم کاریشون با سازمان ما همخوانی نداشت
  با ایشون میخواستیم قطع همکاری کنیم که خیلی مقاومت میکرد
  بالاخره با ایشون قطع همکاری شد
  وایشور بعد مدتی تو بانک کار پیدا کرد که درامدش چندین برابر کار قبلش بود
  یعنی خیلی وقتا تغییر واسه نیرو خیلی مفید تر میشه

  1. از وقتی که برای مطالعه گذاشتید و از اینکه تجربه خودتون رو با ما در میان گذاشتید ممنونم .

 3. میلاد گفت:

  واقعا هر کاری علم خودش رو داره باید اطلاعات کافی داش تا کاری رو به نحو احسنت انجام داد.

  1. بابت وقتی که برای مطالعه گذاشتید و حسن توجه شما متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

⧏ مطالب دیگری که میتوان مطالعه کرد ⧐

 •   خدا را سپاس برای عزیزانم خدا را سپاس برای دوستانم خدا را سپاس برای سلامتی ام خدا را سپاس برای حال خوب من خدا را سپاس برای آرامشم خدا را سپاس برای داشتن خدای خوبم خدا را سپاس برای اینکه می توانم درآمد کسب کنم خدا را سپاس برای ایرانی بودنم خدا را سپاس برای اینکه می توانم با خدا سخن بگویم خدا را سپاس برای اینکه امروز هم از خواب بیدار شدم و این زندگی ادامه دارد خدا را...
  معجزه سپاسگزاری از خداوند
 • صحبت های حاشیه ای
  من یکی از عوامل مهم در موفقیت را دوری از حاشیه ها میدانم ! این حاشیه ها قاتل موفقیت هستند ، توجه به حاشیه ها انرژی و توان شما را میگیرند و شما را از هدف دور می کنند . من به چه چیزهایی حاشیه می گویم ؟ در یک عبارت ساده می توان گفت حاشیه آن چیزی است که ما را از رسیدن به هدف منحرف یا دور می کند . صحبت های اضافی...
  حاشیه ها قاتل موفقیت
 • مدتی بود که دنبال شعاری زیبا با قابلیت عملی بودن برای سایت Vkh.ir بودم ، اما طبق معمول همیشه ایده ها ناگهانی می آیند و اگر بهشون توجه نکنیم ناگهانی هم می روند ، امروز به طور ناگهانی این شعار به ذهنم رسید .:: مثبت باش ::. چرا و چگونه مثبت باشیم ؟ اصلا مثبت بودن خوب است یا بد ؟ قطعا در زندگی ما انسان ها اتفاقاتی رخ می دهد که ما می...
  +باش :::::: +Be
vahid khosravi vahid khosravi vahid khosravi

تمامی حقوق برای مهندس وحید خسروی محفوظ می باشد