تکرار بی مورد

با “تکرار” عادت کنیم که “تکرارهای بی مورد” نداشته باشیم .

احتمالا شما هم مثل من با موارد زیادی برخورد کرده اید که افراد تکرارهای بی مورد انجام می دهند ، سعی می کنم کمی واضح تر توضیح دهم :

مثلا دو نفر متاسفانه با هم دعوا می کنند و دعوا تمام می شود ، بعد از آن اطرافیان شروع می کنند به بیان موضوع دعوا و توضیح دادن دعوایی که رخ داده است ، انقدر این توضیحات را تکرار می کنند ، تا موضوع دوباره از سر گرفته می شود .

مثالی دیگر : مشکلی رخ داده است که به سادگی قابل حل است ، مثلا فرض کنید من تشنه هستم و می گویم تشنه هستم ، یکی از دوستان به من میگه که میخوای برات آب بیارم ، منم میگم نه ممنون، خودم میرم میخورم ، بعد دوباره چند دقیقه بعد میگم چقدر تشنه ام هست ! دوباره چند دقیقه دیگر می گویم که چقدر تشنه هستم ! وای چقدر هوا گرمه ، من خیلی تشنه هستم !!! احتمالا با این مدل افراد برخورد داشته اید ، “تکرار” برای این افراد ابزاری است برای غر زدن !!!

نوع دیگری از تکرار که باعث آزرده خاطر کردن افراد می شود : مثلا یک نفر با ماشین تصادف بدی می کند و ماشین شخص آسیبی جدی می بیند و خیلی ناراحت هست و اطرافیان شروع می کنند در جمع های مختلف درباره این واقعه صحبت کردن و بارها در حضور یا در صورت عدم حضور شخص ، این موضوع را “تکرار” می کنند تا حدی که باعث آرزده خاطر کردن بیشتر شخص تصادف کرده می شوند .

سوالات تکراری بی مورد !!! مثلا چی شد که مُرد ؟ صد نفر این سوال را از اطرافیان و بستگان متوفی می پرسند ! در صورتی که حتی اگر با روانشناسان نیز صحبت کنید تعریف شرح واقعه با توجه به شرایط ممکن است مفید یا مضر باشد ، یا خیلی سوال های بی مورد تکراری که در طول روز از شما پرسیده می شود و وقت شما را میگیرند .

اگر هرروز کارهایی را که روز قبل انجام داده اید ، انجام دهید ، در حال “تکرار بی مورد” هستید و قطعا همانجایی خواهید بود که دیروز بوده اید .

البته کلا تکرار چیز بدی نیست و در بسیاری از موارد می تواند مفید واقع شود ، مثلا اگر شما بیست الی سی روز ، هر روز صبح به ورزش صبحگاهی بروید ، این موضوع برای شما تبدیل به عادت می شود و بسیار هم مفید خواهد بود ، یا مثلا اگر معنی یک لغت انگلیسی را در ذهن خود تکرار کنید به ضمیرناخودآگاه شما منتقل می شود و بسیار مفید خواهد بود ، پس باید دقت بیشتری روی تکرارها داشته باشیم و با “تکرار” عادت کنیم که “تکرارهای بی مورد” که وقت ما و اطرافیان را میگیرند ، نداشته باشیم .

author : Vahid Khosravi

7 دیدگاه در “دردسرهای تکرار بی مورد…”

 1. ما انسان ها همیشه رفتارها ، اخلاق ها و عادات خوب و بدی داریم که به خاطر همین تکرار کردن زیادشون در ما به وجود اومدن ، چه خوبه که رفتارها و کارهای بدمون رو تکرار نکنیم ، در عوض سعی کنیم عادات صحیح رو در خودمون شکل بدیم .
  مقاله مفیدی بود و موضوع مهمی رو برای من یادآور شد .
  ممنون .

  1. بابت مطالعه مقالات متشکرم و خوشحالم که مقاله مورد توجه شما قرار گرفته است .

 2. حسین گفت:

  تکرار خوبه.
  اما کار اشتباه رو نباید تکرار کرد

  1. ممنون که وقت میگذارید مطالب سایت رو مطالعه می کنید و دیدگاههای خوب خودتون را هم با دیگران در میان می گذارید.

 3. حسین احترامی گفت:

  با سلام
  چون اصولا ما انسانها دچار فراموشی میشوییم تکرار برایمان لازم است خصوصا در اخلاقیات که حتما باید
  برایمان تکرار شود تا ملکه ذهنمان گردد در رابطه با نقاط قوت ونکات مثبت تکرار لازم وخوب است

  1. سلام
   ممنون از مطالعه مطلب و وقت ارزشمندتان که برای مطالعه صرف می کنید .
   از تاکیدتان بر پیامی که این مطلب داشت از شما متشکرم .
   شاد و مثبت باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

⧏ مطالب دیگری که میتوان مطالعه کرد ⧐

 • قوانین پولدارها و سایر افراد
  دو مدل قوانین مالی در دنیا داریم : 1- قوانین مالی افراد پولدار 2- قوانین سایر افراد قوانین افراد پولدار بسیار زیاد با قوانین سایر افراد متفاوت می باشد ،‌ مثلا افراد پولدار بدهی را همیشه بد نمیدانند ، این در حالی است که سایر افراد بدهی را چیز بسیار بدی می دادند . فرض کنید که پولداری سهامدار شرکت بزرگی است ،‌ اگر شرکت مذکور چند نفر از کارمندان را (به دلیلی صحیح)...
 • اولین روزهای مدیریت من
    اولین روزهای مدیریت من بر میگرده به حدودا 16 سال پیش ، وقتی که پسری 13 ساله بودم ،  من تمام زنگ های تفریح دوران راهنمایی (کلاس شش تا نه) خود را در کتابخانه مدرسه سپری کردم ، الان که خوب نگاه می کنم با اینکه سه سال هر روز زنگ های تفریح در کتابخانه مدرسه ، مسئول کتابخانه بودم ، متاسفانه کتاب های زیادی را خودم مطالعه نکردم...
 • مثبت گوش كن و مثبت باش
  ضميرناخودآگاه خود را چگونه عادت داده ايد ؟ شاد يا غمگين ؟ شما مي توانيد ضمير ناخودآگاه خود را تربيت كنيد و به آن جملات منفي و غمگين تزريق كنيد و يا آنرا مثبت و شاد تربيت كنيد . وقتي شما مصنوعي ميخنديد با توجه به اينكه عضلات صورت شما به حالت خنده تغيير شكل مي دهند و اين فرمان را مغز شما ميدهد ، قطعا در ضمير ناخودآگاه شما تاثير گذار...
mr_kh_new_slider_right
وحید خسروی
MR_Khosravi_Quest_Base
MR-Khosravi_Seminar_Neshane
Mr-Shambayati
Neshane_IPE_members
mr_sefidi_mr_baghaei
mr-tehrani_mr-nazari
mr_rabeiei

تمامی حقوق برای مهندس وحید خسروی محفوظ می باشد